Висшият административен съд на Турция - Държавният съвет, ще вземе днес ключово решение относно статута на музея "Света София" в Истанбул. Преди време Асоциацията на постоянните фондации за историческите артефакти и околната среда внесе в Държавния съвет иск за отмяна на статута на музей на "Света София".

С решение от 24 ноември 1934 г. на тогавашния Министерски съвет, подписано от Ататюрк, "Света София", която е построена като християнска базилика, а след завоюването на Константинопол от Османската империя е превърната в джамия, е трансформирана в музей и този статут се запазва до наши дни.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган в стремеж да мобилизира електората си, чиято подкрепа намаля във връзка с икономическите трудности заради коронавируса, изведе отново на дневен ред проблема за отмяна на статута на "Света София" като музей и превръщането й в джамия, където да се изнасят масови мюсюлмански молитви (намаз).

Превръщането на "Света София" в музей е "много голяма грешка", заяви Ердоган, с което даде старт на кампанията за трансформирането й от музей в джамия. Преди няколко години на призиви на електората да допусне мюсюлмански молитви в "Света София" Ердоган бе отговорил: "вие първо напълнете Султанахмед" /известна като Синята джамия, която се намира срещу "Света София"/.

В навечерието на днешното решение държавният секретар на САЩ Майк Помпейо прикани "турските власти да запазят "Света София" като музей, като илюстрация на ангажимента им да уважават културните традиции и богатата история, които са оформили турската република, и да гарантират, че "Света София" ще остане отворена за всички".

В отговор Нуман Куртулмуш -заместник-председател на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) заяви, че "Света София" е свързана с независимостта на Турция и че само на Турция принадлежи правото на взимане на решения относно статута й.

Ако турският Държавен съвет се произнесе в посока на отмяна на решението от 1934 г. за превръщането на "Света София" в музей, то ще се изпълни в 30-дневен срок. В същото време основанието на Държавния съвет ще залегне и в президентския указ за промяна на статута на "Света София" и превръщането й в джамия. Има много силни очаквания, че Държавният съвет ще се произнесе за отмяна на статута на музей на "Света София".

Известният юрист проф. д-р Ерсан Шен обаче припомня, че Държавният съвет и преди това е отхвърлял подобни искове.

"Света София" е символ на завоюването на Константинопол и справедлива придобивка на турския народ. Преди завоюването е била църква, но в продължение на 482 години е служила за джамия. И преди са били завеждани дела за отмяна на решението от 1934 г., но те са били отхвърляни с основанието, че ползването на "Света София" за музей не е в противоречие със закона. От тази гледна точка е възможно и на поредното дело днес искът за отмяна на статута на "Света София" като музей да бъде отхвърлен със същите основания", каза юристът.

В същото време експерти по въпроса посочват, че ако Държавният съвет отхвърли иска, правителството има готов, т. нар. "план Б", според който с указ на президента Ердоган "Света София" може да бъде обявена за джамия.

Функционери на управляващата ПСР посочват, че вече се прави подготовка за извършването на първата масова мюсюлманска молитва (намаз) в "Света София" на 15 юли т.г. Датата е знакова. Тогава бе осуетен опитът за преврат на терористичната организация ФЕТО на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, който живее в самоналожено изгнание в САЩ. С президентски указ 15 юли бе обявен за национален празник на Турция.

"Света София" годишно се посещава от над 3,5 млн. туристи от цял свят. Включена е в списъка на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство.