Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се е върнал в Турция след срещата на Г-20 в Рим, а не е отпътувал за конференцията на ООН за климата в Глазгоу, както беше планирано, съобщи Ройтерс, като се позовава на Анадолската агенция.

Президентството в Анкара не е съобщило причините за неочакваното завръщане на Ердоган, но официален представител, пожелал анонимност, е казал, че са възникнали протоколни проблеми за планираното присъствие на турския президент на срещата.

Ще признае ли Европейският съюз грешките си в енергийната политика, ще се откаже ли от интензивния си курс към декарбонизация? Какви позиции ще заемат Русия и САЩ - ще форсират ли темпото на енергийния преход, отказвайки се от изкопаемите горива? Навярно това са основните интриги на конференцията КОП26 в Глазгоу, при все че официално участниците от 120 страни се събират за дискусии по климатичните промени.

На 28 октомври Владимир Путин прикани "Газпром" да увеличи доставките на газ за Европа. Този жест на добра воля в навечерието на климатичния форум вероятно не е случаен - Русия има разногласия най-вече тъкмо с Европа.

ЕС чака от Русия повече газ и въглища, но засега не прави насрещни стъпки. "Северен поток-2" все още не действа, при все че строежът приключи през септември, а атомната и голямата хидроенергетика се смятат за "мръсни".

Експерти прогнозират, че Русия, САЩ и ЕС ще преследват в Глазгоу единствено икономически цели, само че ще ги поднасят под различни ъгли, ще ги обвързват с климатичния дневен ред.