След ескалацията на конфликта между палестинската групировка Хамас и еврейската държава не закъсняха и коментарите на световните политически лидери.

Франция е убедена, че САЩ са тези, които трябва да сложат край на конфликта.

САЩ трябва да се намесят, за да се сложи край на избухналото отново насилие между израелци и палестинци, заяви днес по телевизия "Франс 2" френският държавен секретар за европейските въпроси Клеман Бон, предаде Франс прес.

"Америка трябва да се ангажира. Ясно е, че днес именно тя все още разполага с основните дипломатически лостове, дори при положение, че се налага по-силно присъствие на Европа", заяви Бон. "Ескалацията е драматична и наистина трябва да участва Джо Байдън и американската администрация заедно с нас", добави той. "Трябва да участваме - европейци и американци, заедно с Израел и Палестинската автономна власт, в опит да намерим решение в близките дни", настоя Бон.

Част от левицата във Франция подлага правителството на остри критики, смятайки го за прекалено произраелско, отбелязва АФП.

Страните в конфликта не бива да бъдат противопоставяни - "онези, които биха казали, че това е агресия на Израел срещу Палестина или обратното, се лъжат", допълни Клеман Бон.

Изострянето на насилието между израелци и палестинци обърква правителството на Байдън през първите му четири месеца на власт, в които то се опитва да разработи близкоизточна политика, която смята, че ще бъде по-трайна и по-справедлива от тази на предшестващото управление, пише Асошиейтед прес в свой материал.

И израелците, и палестинците отхвърлят призива на правителството на Байдън всички страни да отстъпят след сблъсъците между израелските сили за сигурност и палестинците в Източен Ерусалим, които прераснаха в ракетни нападения срещу Израел от контролираната от Хамас ивица Газа и ответни удари от израелската армия, допълва медиата.

"Посланието на Държавния департамент на САЩ не е приемливо за мен", заяви в Туитър израелският посланик в Съединените щати Гилад Ердан. "Невъзможно е да сложиш в едно и също послание изявления на израелски лидери, които призовават за спокойствие, заедно с подстрекатели и терористични организации, които изстрелват ракети."

От палестинска страна има разочарование, че САЩ протакат приемането на изявление на Съвета за сигурност на ООН, което според тях е твърде неблагоприятно към Израел.

Британският премиер Борис Джонсън призова днес Израел и палестинците да проявят "сдържаност". "Обединеното кралство е много загрижено от нарастващото насилие и цивилните жертви; имаме желание за спешна деескалация на напреженията", заяви той в Туитър.

А в телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Ердоган руският президент Владимир Путин призова за деескалация, предаде Франс прес. Турският му колега пък настоя на Израел "да бъде даден урок".

Както съобщи пресслужбата на Кремъл, Путин и Ердоган са изразили дълбока загриженост от продължаващите стълкновения и увеличаването на броя на починалите и ранените. 

Президентът Путин поддържа добри отношения с израелския премиер Бенямин Нетаняху и с палестинските лидери, отбелязва Франс прес.

Турското президентство изрази много по-настъпателната позиция на Ердоган, който е подчертал, че е необходимо международната общност да даде строг и възпиращ урок на Израел. Той е осъдил "наглото нападение срещу джамията Ал Акса (в Ерусалим) и палестинците", каза Анкара.

Пламенен защитник на палестинската кауза, турският държавен глава е подчертал също необходимостта да се работи върху идеята за разполагане на международни сили за защита в района, които да пазят палестинското население.

Изявленията са направени на фона на засилено напрежение и насилие, отнело живота на повече от 40 души в ивицата Газа, бомбардирана от израелските сили, и в Израел, обстрелван с ракети от Хамас.

За днес е насрочено извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, който в понеделник не успя да постигне съгласие по обща декларация.

 Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф разкритикува днес Израел, заявявайки, че еврейската държава е отговорна за влошаването на ситуацията в региона, цитиран от ДПА.

Министърът изрази тази позиция след пристигането си в Сирия за преговори по повод последните развития в региона, съобщиха държавни медии. Израел е въвлечен в безизходна конфронтация с палестински екстремисти, при която бяха убити десетки души през последните два дни.

Зариф осъди, по думите му, безпрецедентните и "престъпни действия на ционистите" в ивицата Газа и на окупираните територии.

Иранският министър, който се срещна със сирийския си колега Фейсал Мекдад, заяви, че Сирия "като една от водещите държави в оста на съпротивата има много важна роля в тази насока", предаде официалната сирийска информационна агенция САНА.

Мекдад каза, че визитата на Зариф идва в решителен момент за региона, когато "агресивната западна, американска и израелска политика ескалират и палестинският народ сега страда в резултат на кървавите методи" на Израел.

Сирийският министър добави, че Дамаск и Техеран координират тясно позициите си относно ситуацията "на окупираните територии".

Иран е един от главните съюзници на сирийския президент Башар Асад в региона, отбелязва ДПА.

Коментар дойде и от генералния прокурор на Международния наказателен съд Фату Бенсуда, която заяви, че е разтревожена от ескалацията на насилието между израелци и палестинци и спомена за възможни военни престъпления, предаде Франс прес.

"С голямо безпокойство отбелязвам ескалацията на насилието на Западния бряг, включително в Източен Ерусалим, а също така в Газа и наоколо, и възможността да са извършени престъпления по смисъла на "Римския статут", основополагащия текст за юрисдикцията на съда", написа в Туитър Фату Бенсуда.

В началото на март тя започна разследване на предполагаеми военни престъпления в палестинските територии - инициатива, отхвърлена от Израел, но приветствана от палестинците. Преди това заяви, че има основания да се предполага, че израелски бойци, израелски власти, палестинското движение Хамас и други палестински групировки са извършили престъпления по време на войната в Газа през 2014 г.

Днес тя подчерта, че разследването ѝ ще обхване действията на "всички страни", за да бъде определена евентуалната "индивидуална наказателна отговорност според статута". "Офисът ми ще следи развитието на ситуацията на терена и ще вземе предвид всички въпроси, които са от негова компетенция", увери прокурорката.

За разлика от Палестина, която не е международно призната държава, Израел не е член на МНС и яростно се противопоставя на каквито и да било разследвания, посочва АФП.