Рестрикциите на Балканите заради новия коронавирус ще са в сила поне още два месеца. Разхлабване на ограничителните мерки обаче ще има още през май.

Бедственото положение в Албания до 23 юни

Албанският парламент гласува за удължаване на бедственото положение в страната заради новия коронавирус до 23 юни, съобщава албанският информационен сайт Екзит. Режимът на бедствено положение в Албания бе въведен след земетресението на 26 ноември, при което загинаха 51 души, а хиляди бяха ранени. След това той бе удължен заради коронавируса до 25 април, припомня сайтът.

Този режим позволява на правителството да ограничи някои фундаментални граждански права и свободи с цел предотвратяване, ограничаване или възстановяване от последиците от природни бедствия, пояснява Екзит.

Въпреки пандемията двама журналисти и един активист протестираха пред парламента с мотив, че удължаването на извънредното положение е противоконституционно. Те обвиниха правителството, че използва пандемиятата, за да подписва тайно обществени поръчки и да ограничава правото на хората на самоуправление, както и че върви към диктатура.

Албания въведе едни от най-рестриктивните мерки в Европа в борбата с новия коронавирус. По последни данни в Албания има 663 заразени с новия коронавирус. Смъртните случаи са 27. От Ковид-19 са се възстановили 385 албанци, информира сайтът Албениън дейли нюз.

Отново полицейски час през уикенда в Сърбия

И тази събота и неделя в Сърбия ще бъде в сила полицейският час, който започва днес в 18 часа и ще продължи до понеделник в 5.00 часа, заяви сръбският президент Александър Вучич. "Може да ми се сърдите, колкото искате. Слушах лекарите вчера и предишните дни и те са за забрана за излизане навън поне още две седмици, особено през уикендите, когато излизат най-много хора", каза Вучич.

Днес плащаме цената на липсата на дисциплина преди 21 дни, когато през уикенда по улиците имаше много хора. Сега има известен спад на заболелите и това е резултат от неизлизането навън през последните дни. Очакваме тези резултати да бъдат потвърдени през следващите дни, каза той.

"Ако всичко върви добре, условно казвам това, очаквам частично възстановяване на въздушния транспорт след 1 май, ще започнем с междуградския транспорт, а след 4 май може отчасти да пуснем обществения градски транспорт. Няма да бъде пуснат на 100 процента, ще внимаваме да няма много хора, ще бъдат взети най-строги мерки, естествено всички трябва да са с маски", съобщи президентът.

Магазините ще бъдат отворени през следващата седмица, а от 4 май - "всичко останало", допълни той.

Подгответе се да започнете работа, каза Вучич и подчерта, че 80 процента от Сърбия не е работила по време на извънредното положение.

В Гърция очакват края на епидемията през май и нова вълна наесен

Епидемията от коронавируса в Гърция ще угасне през май. Това е мнението на професора по обществена и превантивна медицина Янис Тундас, цитиран от ежедневника "Катимерини". Той е анализирал данните за развитието на заразата в страната и е заключил, че и през лятото ще продължат да се регистрират отделни случаи на вируса, но заболяването ще престане да е епидемично и ще се превърне в ендемично. Вероятно е обаче да има нова епидемична вълна през есента или през зимата.

Местният солунски вестник "Типос Тесалоникис" цитира заместник-министъра на гражданската защита Никос Хардалиас, който е заявил, че вдигането на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса ще стане в рамките на следващите два месеца на етапи, всеки от които ще трае по 14 дни или при нужда - повече. Вестникът цитира и говорителя на правителството Стелиос Пецас, който обяви, че настоящите строги мерки ще останат в сила още една седмица - т.е. до 4 май.

Истанбул беше турският Ухан

Влизането и излизането от Принцовите острови край Истанбул - популярна туристическа дестинация - ще бъде преустановено за месец, считано от тази неделя, предаде Анадолската агенция.

Решението на местните власти идва на фона на затоплянето на времето и опасения за разпространението на коронавируса.

Истанбул беше турският Ухан, но овладяхме положението. Това призна турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа. Той  сравни китайския град Ухан, където пламна за първи път епидемията от новия коронавирус, с турския мегаполис Истанбул. "Истанбул стана турският Ухан. Даже в сравнение с Ухан, Истанбул е по-гъсто населен", каза министърът.

По думите му обаче властите са успели да поставят положението под контрол, като изпратили в града екипи от по трима души с 1300 коли, за да установят веригата на заразяване подобно на "медицински детективи".

"Ако не бяхме приложили този метод, щеше да е много трудно да овладеем епидемията в Истанбул", признава той. "След като установихме веригата на инфектиране, заразените бяха навременно диагностицирани и подложени на лечение и процесът се разви на едно контролируемо ниво", добави Коджа.

Министърът окачестви овладяването на обществената активност през свещения месец Рамазан като "критичен праг в борбата с епидемията". Той призова хората, в името на общественото здраве, да не се здрависват и прегръщат.

"Дай Боже, когато оставим тези трудни дни зад гърба си, да можем да празнуваме двоен празник", пожела Коджа.

След започналия днес месец на пост за мюсюлманите предстои празникът Рамазан байрам, който тази година започва на 24 май.

След 15 май в Румъния отварят хотелите, парковете - до три седмици

Хотелите в Румъния ще отворят врати след 15 май, когато изтича срокът на извънредното положение, обявено заради епидемията от Ковид-19, съобщава информационният сайт Зиаре, като цитира изявление на премиера Лудовик Орбан пред телевизия Бе1 снощи.

Орбан каза, че след 15 май, когато ще има смекчаване на ограничителните мерки, ще заработят отново хотелите. За ресторантите още не е взето решение за отваряне, а правителството прави много сериозен анализ на рисковете от подновяването на дейността им, каза премиерът. По думите му хотелите ще заработят при спазване на някои правила, които имат за цел да намалят до минимум възможността за заразяване.

Лудовик Орбан напомни, че въпреки отпадането на декларациите за излизане от домовете и възможността хората да се разхождат свободно след 15 май, ще останат някои ограничения - ще продължи да се спазва социална дистанция и ще бъде позволено събирането на максимум трима души на едно място. Премиерът уточни, че свободата на движение ще бъде валидна за всички граждани, включително за хората над 65 години, при спазване на мерките за социална дистанция и носене на предпазни маски в затворени обществени пространства и в градския транспорт.

Кметът на Букурещ Габриела Фиря съобщи пред телевизия Антена 3, че парковете в Букурещ може да бъдат отворени до три седмици. Фиря каза, че все още се правят анализи, но парковете трябва да се отворят, особено големите, в които има по-малка опасност от събиране на много хора на едно място. Кметицата на Букурещ каза също, че постепенно ще бъде възстановен градският транспорт в пълния му обем и поиска от властите да осигурят на населението защитни маски, след като ще бъдат задължителни от 15 май.

Информационният сайт Зиаре съобщава още, че от днес контрольорите в градския транспорт в северозападния град Орадя ще измерват температурата на пътниците при качване в превозните средства.

Броят на заразените с новия коронавирус в Румъния надхвърли вчера 10 000 души (10 096), а жертвите на болестта към момента са 552.