Руският президент Владимир Путин внесе в парламента предложенията си за изменения в конституцията, по-малко от седмица след изненадващото си съобщение за реформа на политическата система, предадоха Франс прес и ТАСС.

Проектозаконът е публикуван в сайта на държавната Дума, долната камара на руския парламент. В него се предлагат редица мерки, например засилване на ролята на парламента при номинирането на премиера и ограничаването на президентските мандати на общо два вместо два поредни.

Друга мярка предвижда учредяването на Държавен съвет от президента. Според текста този орган ще е натоварен с "определянето на основните насоки на вътрешната и външната политиката на Руската федерация".

Предлага се също кандидатите за президент на Русия вече да имат 25 години пребиваване на територията на страната вместо сегашните 10. Запазва се изискването те да са на възраст най-малко 35 години. Те освен това не трябва никога да са имали гражданство на друга страна под каквато и да било форма, включително като постоянно пребиваващи.

Друго предложение е кандидатурите на ръководителите на силовите ведомства да се издигат след консултации с горната камара на парламента, Съвета на федерацията.

Държавната Дума ще разгледа внесения от президента законопроект за промени в конституцията на 23 януари, съобщи първият заместник-председател на долната камара на парламента Иван Мелников.

Миналата седмица Владимир Путин изненадващо обяви по време на годишното си обръщение към парламента тези конституционни промени, а след речта му премиерът Дмитрий Медведев и правителството подадоха оставки.

Тази реформа съживи спекулациите за политическото бъдеще на Путин след края на настоящия му мандат през 2024 г., след който той вече няма право да се кандидатира отново за президент. Владимир Путин не е обсъждал публично бъдещето си след 2024 г., нито е одобрил свой приемник, но наблюдателите на руския политически живот са убедени, че той ще се стреми да запази влиянието си, отбелязва АФП.