С официална церемония днес японският град Нагасаки отбеляза 75-ата годишнина от американската атомна бомбардировка, като кметът и малкото все още живи оцелели призоваха световните лидери, включително своите, да направят повече за забраняването на ядрените оръжия, предаде Асошиейтед прес.

В 11:02 ч., моментът, когато на 9 август 1945 г. американският бомбардировач Б-29 пуска 4,5-тонната бомба "Fat Man", оцелелите и другите присъстващи почетоха с минута мълчание загиналите над 70 000 души. На 15 август Япония капитулира, което слага край на Втората световна война.

Вижте снимки

На церемонията днес в Парка на мира в Нагасаки, която заради коронавируса бе в ограничен вид, кметът Томихиса Тауе прочете декларация за мир, в която изрази загриженост, че ядрените държави през последните години са се оттеглили от усилията за ядрено разоръжаване и вместо това модернизират и миниатюризират ядрените оръжия за по-лесна употреба.

Снимка: БТА/АР

Кметът специално упрекна САЩ и Русия за отказа от Договора за оръжията със среден и по-малък обсег. "В резултат заплахата от ядрените оръжия става все по-реална", каза той. Напомняйки, че Договорът за неразпространението на ядреното оръжие я влязъл в сила преди 50 години (на 5 март 1970 г.), Тауе призова САЩ и Русия дa посочат "осъществим път" към своето ядрено разоръжаване по време на прегледа на договора догодина. Той също така призова японското правителство и депутатите бързо да подпишат договора от 2017 г. за забрана на ядрените оръжия.

Снимка: БТА/АР

Премиерът Шиндзо Абе, йкот също участва в церемонията, разкритикува договора като нереалистичен и напомни, че нито една от ядрените държави не се е присъединила към него и че той няма широка подкрепа дори сред неядрените държави. По думите му договорът е бил приет, без да се вземе предвид "реалността на тежките предизвикателства към националната сигурност". Абе отбеляза също така, че Япония е изправена пред заплахите от развитие и модернизиране на ядрени оръжия "от съседни страни в региона".

Снимка: БТА/АР

Договорът се различава от позицията и подхода на Япония, макар че те споделят една и съща цел - премахването на ядрените оръжия, подчерта той. Абе, който многократно е отказвал да подпише договора, отново повтори, че подходът на Япония е да не взема страна, а да служи като мост между ядрените и неядрените държави, за да насърчава диалог с цел постигане на пълна ядрена забрана.

Снимка: БТА/АР