Австрийският президент Александер ван дер Белен уволни от правителството всички министри от крайнодясната Партия на свободата (АПС) с изключение на външната министърка Карин Кнайсъл. Това съобщи самият той, цитиран от Ройтерс.

Президентът каза, че ще прегледа кандидатурите на всеки един от експертите, предложени за попълване на овакантените министерски постове, след като коалицията между консерваторите на премиера Себастиан Курц и АПС рухна.

Председателят на австрийския парламент Волфганг Соботка определи 27 май за дата на вота на недоверие срещу австрийския канцлер Себастиан Курц, предаде Франс прес.

Соботка, който също като Курц е член на Австрийската народна партия, заяви, че е преценил за по-подходящо въпросът за недоверието да бъде поставен на гласуване след изборите за Европейски парламент, които в Австрия ще бъдат произведени в неделя.

Ако парламентът подкрепи вота на недоверие, това ще доведе до падането на Курц от власт след 18 месеца като канцлер.

Подобна политическа криза Австрийската република преживява за първи път от 1945 година. Това заяви снощи в късните телевизионни новини бившият австрийски президент Хайнц Фишер, поканен да коментира създалата се политическа ситуация. В момента "не може или все още не може да се говори за държавна криза", заяви той, "ала положението е всичко друго, но не и стабилно".

Ситуацията се усложни, след като канцлерът Себастиан Курц обяви, че ще предложи на президента да уволни министъра на вътрешните работи Херберт Кикъл, което е прецедент в историята на Австрия. Реагирайки на това, министрите от квотата на Австрийската партия на свободата заявиха, че при това положение напускат кабинета. Намерението на канцлера е шестте овакантени поста да бъдат поети от висши държавни чиновници или от експерти до произвеждането на предсрочни парламентарни избори. Открит остава въпросът кой ще поеме поста на вицеканцлер.

Най-голямата трудност пред Курц в този момент е желанието на опозицията да внесе вот на недоверие към него. Към нея ще се присъедини и Австрийската партия на свободата, както съобщи днес Херберт Кикъл. В този случай правителството на Австрийската народна партия, дори на местата на напусналите правителството министри да застанат експерти, няма да има мнозинство в парламента, което също ще е прецедент в австрийската история, както отбеляза Хайнц Фишер. Канцлерът ще разполага с 62 от 183 гласа, а 121 няма да са на негова страна. В този случай вотът на недоверие ще мине. Това също не се е случвало друг път в историята на Втората република, заключи Хайнц Фишер. При това положение президентът ще трябва да възложи на подходяща личност, не непременно политик, да състави временно правителство. На въпрос дали Фишер ще е тази личност, тъй като се появиха подобни слухове, политикът отговори отрицателно.

Най-трудното за така съставеното правителство ще е да спечели мнозинството от депутатите. Особено важно за парламента е да се постигне по-стабилен консенсус и по-добра работна атмосфера, отбеляза Фишер, политик с богат опит, който е и бивш председател на парламента . Той посъветва депутатите да постигнат консенсус по въпроса да не бъдат приемани до произвеждането на новите избори закони с дългосрочни финансови последици.

Вотът на недоверие срещу Курц ще внесе в парламента фракцията на партията Сега /бившата Листа Пилц/. Той ще бъде подкрепен от АПС и най-вероятно и от Австрийската социалдемократическа партия, която е споделила в разговор с президента своите искания. В тях се казва, че ако Ван дер Белен не освободи Себастиан Курц, партията ще се присъедини към вота на недоверие.