Родителите на британски младеж, загинал в катастрофа, загубиха съдебно дело срещу правителството, свързано с това дали блъсналата го с колата си американка е имала дипломатически имунитет, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Семейството иска да получи справедливост за 19-годишния Хари Дън, който загинал, след като се блъснал с мотора си в кола, която се появила внезапно срещу него, движейки се неправилно в лентата за насрещното движение. Катастрофата стана през август близо до военновъздушна база на САЩ в Централна Англия.

Скрийншот: YouTube/Sky News

Малко след катастрофата водачката на автомобила Ан Сакулас замина за САЩ. Според официални лица тя е имала дипломатически имунитет, тъй като съпругът й работел във военната база.

Четиридесет и три годишната Сакулас бе подведена през декември под отговорност за причиняване на смърт в следствие на опасно шофиране. Държавният департамент обаче отхвърли искането за екстрадиране във Великобритания, за да бъде съдена.

Родителите на загиналия, Шарлот Чарлз и Тим Дън, заведоха дело с аргумента, че британското външно министерство неправилно е решило, че Сакулас е имала дипломатически имунитет и незаконно е възпрепятствало полицейско разследване на смъртта на сина им. Техният адвокат каза, че Сакулас не е изпълнявала никакви длъжности в базата.

Двама съдии обаче днес отхвърлиха иска и постановиха, че американката е разполагала с дипломатически имунитет от момента на пристигането си в Обединеното кралство съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Също така, аргументират се съдиите, тя "е имала имунитет от наказателната юрисдикция на Обединеното кралство в момента на настъпването на смъртта на Хари".

Майката на тийнейджъра каза, че ще продължи да търси справедливост за сина си. Говорител на семейството каза, че решението ще бъде обжалвано.

"Обещах на момчето си, че ще му осигуря справедливост и именно това ще направим. Никой няма да ни попречи", каза тя след обявяването на решението.

Британският външен министър Доминик Рааб заяви, че подкрепя семейството.

"Категорични сме, че Ан Сакулас трябва да бъде съдена в Обединеното кралство. Ние щe подкрепим семейството с жалбата в САЩ", каза той.