Правителството на президента Тръмп планира да включи седем страни - Беларус, Еритрея, Киргизстан, Мианма, Нигерия, Судан и Танзания - в спорния си списък със забрана за пътуванията според медийни публикации, цитирани от Ройтерс.

Някои страни ще се сблъскат със забрани само за някои визови категории, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Списъкът със страните не е окончателен и подлежи на промени според сайта "Политико".

В интервю за "Уолстрийт джърнъл" президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля да прибави отделни страни към списъка със забрана за пътуванията, но отказа да уточни кои. Според "Политико" обявяването се очаква да стане още в понеделник.

Подобен ход вероятно ще влоши отношенията между САЩ и засегнатите от разширената забрана страни, отбелязва Ройтерс.

Нигерия - която е най-голямата икономика в Африка и е най-многолюдната страна на континента - например е американски партньор в борбата с тероризма и има голяма диаспора в Щатите.

Високопоставен представител на правителството на Тръмп заяви, че страни, които не изпълняват изискванията за сигурност, включително биометрия, споделяне на информация и контратерористични мерки, са заплашени от имиграционни ограничения от страна на САЩ.

Американското министерство на вътрешната сигурност засега не е отговорило на запитванията за коментар. Държавният департамент отказа да коментира.

Според сегашната версия на забраната граждани на Иран, Либия, Северна Корея, Сомалия, Сирия и Йемен, а също и някои венецуелски представители и техните роднини нямат право на достъп до широк кръг американски имиграционни и неимиграционни визи.

Преди и Чад влизаше в обхвата на забраната, но през април 2018 г. отпадна от черния списък.

Гражданите на тези страни могат да кандидатстват за изключения от забраната, но такива са правят много рядко.

По-рано през януари федерален съдия временно блокира миграционната политика на президента, която позволява на местните власти да определят дали ще приемат бежанци или не.

През септември, президентът обяви рекордно ниска горна граница на бежанците от 18 000 души годишно.

42-ма от 50 губернатори на щати, заявиха, че ще продължат да приемат бежанци. Грег Абът от Тексас, беше единственият, който заяви, че държавата няма да приеме бежанци.

Решението на съда бе голяма победа за групите за права на имигранти.

В отговор на дело, заведено срещу промяната на политиката, съдия Питър Дж Месит от Мериленд пише, че заповедта която вероятно е "незаконна" и не се уточнява кои точно местни власти могат да вземат подобни решения от името на цялата страната.

"Предоставянето на правомощия на щатските и местните власти да дават съгласие за заселване на бежанци - което ще рече право на вето да определят дали бежанците ще бъдат приети - се изправя срещу решението на Конгреса", пише Месит.

Миграционната политика на Тръмп неведнъж бе атакувана през годините от демократите в Конгреса, федерални съдилища, Мексико и правозащитни групи.