Китайските власти отказаха на молбата на два кораба на американския военноморски флот да посетят пристанището на Хонконг в близките седмици, предаде Ройтерс, като се позова на американски висши представители. Агенцията отбеляза, че това става на фона на задълбочаващата се политическа криза в бившата британска колония.

Според източниците, пожелали да запазят анонимност, амфибийният транспортен док "Грийн бей" е поискал разрешение да посети пристанището по-късно този месец, а ракетният крайцер "Лейк Ери" е искал разрешение за септември.

Конкретна причина за отказа не е била изтъкната, но според американските представители, той не е нещо безпрецедентно. За последен път Китай е отказал на подобно искане през септември 2018 г. През април тази година обаче китайските власти са разрешили военният кораб "Блу ридж" да влезе в хонконгското пристанище.

Отказът бе получен в момент на сблъсъци между полицията и демонстранти, протестиращи срещу нарастващото влияние на Пекин в Хонконг, на хонконгското летище, нарушавайки за втори ден работата му.

С какво президентът на САЩ ядоса Пекин

Във Вашингтон президентът Доналд Тръмп каза, че китайското правителство придвижва войски към границата с Хонконг и призова за успокояване на обстановката. Той каза, че ситуацията в Хонконг е сложна и деликатна, но изрази надежда, че тя ще се разреши добре за всички, включително за Китай, без никой да пострада.

Президентът изрази надежда "никой да не бъде "убит" там.

Продемократичното движение, което започна от началото на юни в бившата британска колония, е в сърцевината на най-тежката криза след връщането на Хонконг на Китай през 1997 г. Изправен пред масови демонстрации, които днес предизвикаха втори ден на хаос на летището в Хонконг, Китай засили заплахите си за намеса, отбеляза Франс прес.

Вашингтон вече призова вчера "всички страни да се въздържат от всякакво насилие".

До момента американската реакция беше относително предпазлива. Президентът на САЩ в началото на август каза, че Пекин "няма нужда от съвети" по въпроса, като добави, че кризата е "между Хонконг и Китай, защото Хонконг е част от Китай".

В края на юли Доналд Тръмп увери, че неговият китайски колега Си Цзинпин дотогава е "действал отговорно".

Въпреки това китайската страна все повече осъжда опитите за "намеса" на Вашингтон, първо, когато Доналд Тръмп заяви в началото на юли, че демонстрантите в Хонконг "търсят демокрация", и след това след среща между американска дипломатка в Хонконг и активисти за демокрация.

След китайските протести, последвали тази среща, тонът между САЩ и Китай рязко се повиши миналата седмица, а американският Държавен департамент обвини официалните китайски медии, че са разгласили лична информация за негова жена дипломат и остро осъди "опасните" методи, достойни за "бандитски" режим.

Какво става на летището в Хонконг

Полетите от и до летището в Хонконг тази сутрин бяха възобновени след двудневно прекъсване, белязно от изблици на насилие - свидетелство за втвърдяване на позициите на участниците в протестите и властите, предаде Асошиейтед прес.

Тридесетина протестиращи останаха да лагеруват в зоната за пристигащите пътници ден след като масова демонстрация, на която се стигна до стълкновения, доведе до отменяне на над 100 полета. Гишетата за чекиране обаче бяха отворени и графикът на полетите изглежда се нормализира.

Летището прекрати чекирането в късния следобед вчера, след като протестиращите превзеха терминала и блокираха достъпа до зоната за заминаващи пътници. Анулираните вчера полети се добавиха към отменените заради протеста в понеделник 200 полета.

Повечето протестиращи напуснаха, след като полицаи, въоръжени с лютив спрей и палки, се опитаха да влязат в терминала, водейки борба с демонстранти, барикадирали входовете с колички за багаж. За кратко полицията за справяне с безредиците влезе в стълкновения с протестиращите.