Македония започна подготовка за използването на новото държавно наименование Република Северна Македония, съобщи ТАСС. В понеделник сутринта от фасадата на сградата на македонското правителство бе махнат надписът, в който страната се наричаше "Македония".

Правителството обясни това като подготовка за изпълнение на условията на споразумението с Атина, а също за издигането пред правителството на флага на НАТО. Надписът, който се намираше на фасадата над входа в правителството, бе свален в рамките на подготовката за използване на новото конституционно наименование на държавата.

Надписът е снет рано тази сутрин, тъй като днес на площада пред сградата на правителството са предвидени подготвителни мероприятия към церемонията по издигането на флага на НАТО, се казва в съобщение на правителството.

От днес в републиката започна и смяна на надписите на граничните пунктове с използване на новото име на страната. В течение на днешния ден се очаква и смяна на надписа на ГКПП "Богородица".

Наименованията на табелите ще бъдат на английски и македонски език с допълнително дублиране на албански /на границата с Албания/ и на други езици в зависимост от държавата, на границата на която се поставят табелите.

В същото време новинарският портал "Експрес.мк" съобщи, че веднага след поставянето им табелите с новото име на югозападната ни съседка - Република Северна Македония - са паднали жертва на вандалска акция на неизвестни активисти.

Порталът публикува снимки, от които става ясно, че надписът "северна" е задраскан на няколко места. На една от снимките се над "Република Северна Македония" се чете надпис "Никога!".

След няколко докладвани сходни инциденти от Министерството на вътрешните работи в Скопие обявиха, че обмислят оперативен план за защита на табелите с новото има на Македония, особено онези, поставени на границата с Гърция.

Каква е позицията на Москва

Интеграцията на още една балканска държава в НАТО със сигурност не може да доведе до укрепване на стабилността и сигурността в региона. Това предупреди посланикът на Руската федерация в Атина Андрей Маслов в интервю за Sputnik, цитирано от скопската електронна медия A1 On.

Посланикът на Русия обясни, че като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, страната му е убедена, че в процеса на ратификация на Преспанското споразумение са нарушени правни клаузи.

Маслов подчерта, че Македония и Гърция са постигнали споразумение за новото име на югозападната ни съседка, в което "няма нищо лошо". "Проблемът обаче е, че процесът на официализиране на споразумението е със сериозни нарушения във вътрешното законодателство на една от страните.

Референдумът за името беше неуспешен. Въпреки това процесът на ратификация пренебрегна волята на по-голямата част от населението на страната. Русия като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, а въпросът за името е в дневния ред на органа от 1993 г., подчертава факта, че е нарушена правната яснота в процеса на одобряване на споразумението. И, разбира се, както казах, такова ускорено, трескаво приемане на една балканска страна в НАТО не може да бъде фактор за стабилност", коментира руският дипломат в интервюто, цитирано от македонската медия.