МВФ игра ключова роля за преодоляването на Азиатската финансова криза, която започна в Банкок през юли 1997 година, припомня ДПА, цитирана от БТА. Кризата бързо запрати региона в дълбока рецесия, заличи валутните резерви на страните, обезцени националните валути и причини вълна от фалити и забавяне на икономическото и социално развитие. Тогава МВФ прояви строгост и постави на страни като Индонезия, Филипините, Южна Корея и Тайланд тежки условия за получаване на спасителни средства.

За разлика от програмите от стимулиращи мерки и правителствените схеми за спасяване на банки и компании след неотдавнашната криза с високорисковите ипотечни кредити, която започна в САЩ, през 1997/1998 година МВФ принуди азиатските страни на преглътнат горчив хап. Когато рецесията се задълбочи, а бедността нарасна, фондът трябваше да признае, че е дал лоши съвети.
За страните, които бяха принудени да глътнат хапчето обаче, горчивият вкус остана. При азиатската криза много правителства в региона искаха да спасят банките и промишлените си гиганти, но им бе попречено от МВФ и основните кредитори, които заявиха, че това е "морален хазарт". Отчасти заради миналите си грешки в Азия МВФ създаде "гъвкава кредитна линия", предназначена да осигурява спасителни средства без условия на страни с "успешна история".

Разбира се, малко е вероятно такива страни да се нуждаят от спасителни средства. "Неуспешната история" на МВФ в Азия обаче не спря правителствата от Източна Европа да се обърнат към организацията, чиято роля все пак не бе приета без съпротива. МВФ твърди, че доброто, което прави, е много повече от болката, която причинява.
"Това, което фондът е направил в тази част на света (Източна Европа - бел. ред.) е да действа бързо и да бъде инструмент за предотвратяване на разпространението на проблемите към други части от района", заяви Марк Алън, старши регионален представител за Централна и Източна Европа. В Азия, която устоя на сегашната криза много по-добре от повечето други региони в света, МВФ се опитва да "възстанови връзката" с правителствата чрез създаването на фонда ЧМИФ (Chiang Mai Initiative Multilateralization Fund - CMIF), който набра вноски от 120 млрд. долара от страните членки, сред които са Китай, Япония, Южна Корея и страните от Югоизточна Азия. Ако тази година от ЧМИФ бъде поискано да спаси една или повече "загазили" страни от региона, то това би могло да предостави на МВФ възможност да си върне доверието.