270 са новите случаи на заразени с Covid-19 в България за последното денонощие при направени 5 582 пи си ар теста. Това означава, че положителни проби за коронавируса са дали малко под 4,9 на сто от изследваните, показват официалните данни на Единния информационен портал към полунощ.

Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград - 55; Бургас - 9; Варна - 27; Велико Търново - 1; Враца - 7; Габрово - 10; Добрич - 11; Кърджали - 6; Кюстендил - 8; Ловеч - 2; Пазарджик - 5; Перник - 5; Плевен - 2; Пловдив - 24; Русе - 34; Силистра - 5; Сливен - 3; Смолян - 8; София област - 8; София град - 29; Стара Загора - 4; Търговище - 1; Хасково - 2; Шумен - 1; Ямбол - 3.

Излекувани са 146, 9 души са починали, а 42-ма остават в интензивни отделения.

Общият брой на потвърдените случаи от началото на епидемията е 11 690, излекуваните - 6 319, а починалите - 383.

СЗО регистрира 292 000 случая за денонощие

Светованата здравна организация регистрира увеличение на случаите на коронавирус в световен мащаб с над 292 000 за денонощие, предаде "Ройтерс". Предишният рекорд на СЗО за нови случаи беше 284 196 на 24 юли.

Най-големи са увеличенията в САЩ, Бразилия, Индия и Южна Африка, според ежедневен доклад. Смъртните случаи нараснаха с още 6 812.

Близо 40 държави съобщават за рекордни увеличения през последната седмица.

Налице е настъпването на пандемията във всеки регион на света. Случаите нарастват и в Австралия, Япония, Хонконг, Боливия, Судан, Етиопия, България, Белгия, Узбекистан и Израел.

Миналата седмица случаите в Латинска Америка за първи път надминаха общо инфекции в Съединените щати и Канада.

Глобалната епидемия от коронавирус е бедствие, чието въздействие ще продължи далеч в бъдеще, заяви в петък генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Гебрейесус, цитиран от "Ройтерс".

"Пандемията е здравната криза на века, последиците от която ще се усетят през следващите десетилетия", заяви Тедрос на заседание на комисията по спешни случаи на СЗО.

В световен мащаб има над 17,4 милиона заболели и близо 675 000 смъртни случая.

Австрия отваря летището във Виена за самолети от и за България

Премахването на забраната за кацане на самолети от 18 държави, сред които е и България, изтича в полунощ. Тя се заменя със стриктни наредби за предотвратяване на зараза с коронавирус.

Пътниците с австрийско гражданство, гражданите на Европейското икономическо пространство и Швейцария, както и гражданите с постоянно местожителство в Австрия, пристигащи от България, ще трябва да представят преведен на немски или английски отрицателен PCR-тест, направен до 72 часа преди влизане в Австрия. Който не притежава такъв тест, има възможност да го направи в Австрия в срок от 48 часа. До представяне на теста гражданите са длъжни да спазват домашна карантина.

Освен за България, тези изисквания важат и за пристигащите от Албания, Бангладеш, Беларус, Босна и Херцеговина, Бразилия, Египет, Еквадор, Индия, Индонезия, Иран, Косово, Мексико, Молдова, Черна гора, Нигерия, Пакистан, Перу, Португалия,Румъния,Русия, Северна Македония, САЩ, Сенегал, Сърбия, Турция, Украйна, Филипините, Чили, Швеция, Южна Африка и провинция Хубей в Китай.

PCR -тестове или карантина не се изискват за пристигащите от Андора, Белгия, Ватикана, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Монако, Нидерландия, Норвегия, Полша, Сан Марино, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватска, Чехия, Швейцария.

За транзитните пасажери също не се изисква PCR тест.

За гражданите от трети страни съществува забрана за влизане в Австрия с изключение на случаите, когато те влизат от Шенгенското пространство и представят отрицателен PCR-тест, не по-стар от 72 часа. Допълнително тези лица се подлагат на 10-дневна домашна карантина. За тази цел е необходим и документ за местопребиваване.

За определени групи лица от трети страни има изключения, например за онези, които са в регистрирано партньорство с живеещи в Австрия лица.