Конгресът на САЩ е бил уведомен от президента Доналд Тръмп, че страната официално напуска Световната здравна организация (СЗО). Това съобщи в Туитър американският сенатор демократ от щата Ню Джърси Робърт Мендес, предадоха ДПА и ТАСС, цитирани от БТА.

"Конгресът беше уведомен, че президентът официално е изтеглил САЩ от състава на СЗО в разгара на епидемията", пише сенаторът, който определя действията на Тръмп срещу разпространението на коронавируса като "хаотични и непоследователни".

Излизането на САЩ от СЗО "няма да защити интересите на страната, нито живота на американците - американците ще останат болни, а Америка ще бъде самотна", добавя сенатор Мендес, който е най-високопоставеният демократ в сенатската комисия по външните работи.

В края на май Тръмп заяви, че САЩ прекъсват отношенията си със СЗО, защото тя не е успяла адекватно да реагира на коронавирусната епидемия и на практика се е превърнала в марионетка на Китай. Тръмп обяви също, че спира американското финансиране за СЗО, което възлиза на стотици милиони долара годишно.

Междувременно САЩ прехвърлиха прага от 130 000 смъртни случая след зараза с новия коронавирус, предаде Франс прес, като се позова на данни на университета "Джонс Хопкинс". За ден страната е отчела 54 999 нови случая на зараза до общо 2,93 милиона. За денонощието са починали още 357 души до общо 130 248.

Директорът на американския Институт за алергични и инфекциозни заболявания и член на щаба за коронавируса към Белия дом Антъни Фаучи предупреди, че ситуацията в страната е сериозна и трябва да се действа незабавно, предаде Ройтерс. Той каза още, че очаква евентуална ваксина срещу коронавируса да осигурява защита наймалкото за известен период от време, но това няма да е окончателна защита, както например е ваксината за морбили.

Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо призова президента Тръмп да признае, че коронавирусът е голям проблем, който ще продължи да съществува, докато хората не го осъзнаят и всеки от тях не започне да изпълнява своите задължения във връзка с него, предаде Ройтерс. Куомо разкритикува Тръмп, че не е признал сериозността на ситуацията и че твърди, че нарастването на новите случаи на зараза се дължи на увеличеното тестване.

 

Платформа ще следи за нарушения на човешки права

Нова платформа ще следи за нарушения на човешките права под прикритието на мерки срещу заразата от Ковид-19 в световен мащаб, съобщи днес Международният институт за демокрация и подкрепа при избори (International Institute for Democracy and Electoral Assistance, International IDEA), предаде ДПА.

Глобалната мониторингова платформа следи мерки срещу Ковид-19, които тази НПО смята, че са повод за загриженост.

Те включват мерки, които нарушават човешки права или демократични стандарти, защото са смятани за непропорционални, ненужни, незаконни или неясни. Платформата ще се обновява на всеки две седмици.

Много от 162-те включени държави са отбелязани със предупредителен знак за обезпокоителни мерки по време на пандемията от Ковид-19.

В ЕС такава държава е Унгария, заради обявяването на "състояние на опасност" през март, в отговор на пандемията. Правозащитни организации твърдят, че това е дало на изпълнителната власт много широки права за неограничен период от време.