Унгария изрази днес съжаление, че е жертва на "лов на вещици" и на "клеветническа кампания" заради специалните мерки, приети за справяне с кризата с коронавируса. Те са критикувани от Европейската комисия и от няколко държави членки, след като унгарският премиер Виктор Орбан разполага от понеделник с новоприет закон, който значително засилва правомощията му на основание борбата с пандемията.

"Жертва сме на политически лов на вещици и на координирана клеветническа кампания в медиите", заяви във видео, публикувано в Туитър, говорителят на правителството Золтан Ковач.

В писмо, адресирано до председателя на Европейската народна партия, тринадесет партии-членки на ЕНП - най-голямото политическо семейство в ЕС, настояха днес за изключването на ФИДЕС- Унгарски граждански съюз, формацията на премиера Орбан, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Искаме изключване на ФИДЕС от ЕНП. Развитието на ситуацията потвърди убеждението ни, че ФИДЕС, с настоящата си политика, не може да се възползва изцяло от членството си в ЕНП" пише в документа.

Сред подписалите писмото е гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. Но никоя от големите политически формации като германския Християндемократически съюз и испанската Народна партия не са сред подписалите.

Искането на тези 13 партии ще позволи на Доналд Туск да даде началото на процедура за изключване. Това ще е третият път, когато такова искане по отношение на Виктор Орбан, ще бъде обсъждано. Предишните два опита се провалиха, тъй като неговите съюзници, особено ХДС, отказаха да гласуват за изключване.

От месец март 2019 г. обаче, членството на ФИДЕС е временно суспендирано.

"Много от вас, въпреки че са критикували премиера Орбан за предишни негови решения, не се съгласиха да изгонят ФИДЕС от политическото ни семейство", заяви вчера Туск в писмо до председателите на политическите партии в ЕНП.

"Скоро ще дойде време, когато отново ще трябва да преразгледате позициите си", посочи още Туск. Новото искане за изключване на ФИДЕС трябва да бъде разгледано на извънредно заседание.

Орбан, информиран за подготовката на тази процедура, писа на своите привърженици, сред които е председателката на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер, с искане да "убедят Туск" да спре да разединява ЕНП.

Но широките правомощия, предоставени на Орбан, да управлява с укази в рамките на извънредно положение с неопределен срок, заради пандемията с коронавируса, предизвикват безпокойство в средите на ЕНП.

"Използването на пандемията за въвеждане на постоянно извънредно положение е политически опасно и морално неприемливо" заяви Туск.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е член на ХДС, изрази днес "притеснение", че някои извънредни мерки, взети от държави членки, "отиват твърде далеч", като каза, че е особено загрижена от ситуацията в Унгария.