В Израел във връзка с пандемията от новия коронавирус ще бъдат произвеждани специални защитни маски за израелците, които имат брада по религиозни причини, съобщиха в специално изявление от правителството, цитирани от Ройтерс и БТА.

Миналата седмица израелските власти въведоха изискване гражданите да си покриват носа и устата на обществени места като мярка срещу разпространението на вируса.

Много от евреите и мюсюлманите в Израел, а също така и някои християнски свещеници, носят брада в знак на принадлежност към вярата си и бе повдигнат въпросът как те ще могат да си слагат предпазна маска.

"Въвеждаме индустриално сертифициране на маските, което означава, че до няколко дни наистина ще има маски с различни размери и хората с брада ще могат да използват подходяща за тях маска", заяви Итамар Грото, заместник-генерален директор на израелската здравна служба.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

В търсенето на характерни иновативни решения в борбата срещу коронавирусa, светът напоследък насочва погледа си към Израел. Във време, в което все повече държави обявяват извънредно положение, израелските иноватори дват своя принос в борбата срещу коронавируса и неговото разпространение.

Медицинският център Хаим Шеба в Тел Хашомер, не само е най-големият медицински център в Близкия изток, но е и дом на иновационният център ARC (Accelerate, Redesign, Collaborate). ARC събира експерти и медици с израелски стартъп компании, които имат разработки в сферата на здравеопазването. 

Когато от болницата Хаим Шеба разбрали, че част от пътниците на круизния кораб Diamond Princess ще бъдат хоспитализирани при тях, те се свързали ARC, а чрез него с компании като TytoCare, Datos, EarlySense, BioBeat и Uniper Care, които биха могли да използват иновациите си в борбата с коронавируса.

След като коронавирусът започна да се разпространява по целия свят, израелските иноватори се адаптиратха към създалата се ситуация и започнаха разработки за намаляване на ефектите и разпространението му. Например, антивирусният сапун Soapy, който чрез спецификата на диспенсера и специалната си растителна съставка, която също е произведена в Израел, доказано убива, дори по-устойчиви от Ковид-19 вируси. Soapy вече се използва успешно в много страни.

Друга успешна иновация е CoughSync, устройство, което значително облекчава лечението на пациентите с коронавирус, които страдат от пневмония. Устройството също така намалява и опасността от заразяване на лекарите, лекуващите пациента.

Антимикробните тъкани, разработени от Sonovia и Argaman могат да бъдат използвани за изработката на маски за лице, които потенциално убиват, а не само блокират, коронавируса. Първоначално тъканите са били разработвани за изработката на болнично бельо и за нуждите на пациенти на химиотерапия. В момента, лабораториите в Китай и Сингапур тестват тъканта на Sonovia, а една държава вече е закупила изработената от Argaman материя, за да направи 1 милион Bio-Block маски.

Израелските учени от компанията BATM пък разработват диагностичен комплект, за който се твърди, че ще може да открие коронавирус в проба от слюнка за по-малко от половин час. Според иноваторите, тестът ще е съвместим с действащия болничен метод за диагностициране на коронавирус RT-PCR - вид генетично секвениране, което обикновенно отнема около осем часа.

Израелският правителствен Институт за биологични изследвания ще си партнира с международната компания за биотехнологии Dyadic International, в глобалната борба срещу коронавируса. Израелският институт за биологични изследвания има престижна национална и международна репутация, заради редицата си научни постижения, сътрудничества и дългогодишният си опит в научноизследователските и развойни дейности.

Институтът MIGAL Galilee Research Institute бързо започна да преформулира ваксина, която вече е разработвал през последните четири години, срещу коронавирус при домашните птици. За да бъде достъпна ваксината, прототипът и трбва да премине успешни тестове върху хора и да отговори на регулаторните изисквания. Вероятно е, процесът да отнеме поне година или две, но бързата рекция и усилията на учените са показателни за отношението на Израел към управлението на кризи.

Университета в Бар-Илан притежава действаща, разработена технология за бърза диагностика, която американско-израелската компания MagBiosense ще използва за създаване на устройство за бърза диагностика на COVID-19. Докато съществуващите методи за диагностициране на COVID-19 отнемат около час, тази технология намалява времето за тестване с 75% чрез комбинация от използване на оптики и магнитни частици. Това позволява на диагностичния инструмент бързо да тества 100 проби от слюнката на потенциално заразени пациенти.

През последната седмица през февруари Инситутът ARC организира коронавирус хакатон, в който участниците предложиха иновативни решения вариращи от ваксини до терапевтични средства и технологии за дистанционно наблюдение. Учените се надяват, че огромната база данни, генерирана от пациенти, хоспитализирани в Sheba, ще могат да се използват за анализ и предсказване на това кои пациенти, изложени на коронавирус, ще развият заболяването и при кои ще бъде по-тежко.