Военен преврат се извършва в Судан, след като армията започна да арестува представители на цивилното правителство рано сутринта, а столицата е отцепена, предават световните агенции.


Според телевизиите "Ал Хадас" и "Скай Арабия" суданският премиер Абдуллах Хамдок е под домашен арест, потвърдено по-рано бе задържането и на няколко други членове на правителството, както и на медийният съветник на Хамдок.

Сред арестуваните министри са тези на промишлеността и информацията заедно с говорителя на Суверенния съвет - на практика колективен държавен глава на страната (съставен от военни и цивилни), който трябваше да я управлява малко над три години, до демократични избори през ноември 2023 г.

Тежко въоръжени судански войници и членове на паравоенни групировки са разположени в суданската столица Хартум, за да ограничават движението на цивилните. Протестиращи, носещи националното знаме, горят гуми в различни части на столицата, предаде Ройтерс, позовавайки се на очевидец.

Снимка: БТА/AP

Летището на Хартум е затворено и международните полети временно са спрени, съобщи телевизия "Ал Арабия".

Засега няма официално потвърждение от военните. Суданската телевизия предава патриотична музика и показва кадри от река Нил, предаде Асошиейтед прес.

Министерството на информацията обяви, че е интернетът е спрян, а военните за затворили мостовете.

Също така стана ясно, че стрелба е била открита днес срещу протестиращи против военния преврат в Судан, съобщи Ройтерс, позовавайки се на министерството на информацията. Това е станало близо до генералния щаб на армията в столицата Хартум.

По-рано на страницата си във Фейсбук министерството каза, че хиляди протестиращи са излезли по улиците на суданската столица в отговор на призива на премиера Абдала Хамдок да отхвърлят преврата.

Снимка: БТА/AP

Най-малко 12 души са били ранени днес при сблъсъци в Хартум, съобщи сдружение на судански лекари.

Арестите на цивилни представители на властта в Судан са "неприемливи", заяви днес специалният пратеник на ООН за Судан Фолкер Пертес, предаде Франс прес.

Пертес изрази безпокойството си от информациите за държавен преврат в Судан.

Арабската лига коментира, че е обезпокоена от развитието на ситуацията в Судан, където армията арестува по-голямата част от цивилните управляващи.

Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел заяви днес, че следи със загриженост събитията в Судан, където бе извършен военен преврат, предаде Ройтерс.

Германия решително осъжда опита за държавен преврат в Судан, заяви германският външен министър Хайко Маас.

Маас призова за диалог между политическите лидери в африканската страна.

"Насилието в Судан трябва да бъде избегнато на всяка цена", заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос, свързан със съобщенията за преврат в африканската държава.

"ЕС е много загрижен от тези съобщения, призоваваме за бързо освобождаване на задържаните в последните часове и за възстановяване на прекъснатите връзки", добави говорителят.

По неговите думи всички участници в последните събития трябва да прилагат добронамерено мирното споразумение за Судан, подписано преди година. Говорителят посочи, че трайният изход е в излъчването на демократично избрано правителство

Цивилната власт и армията трябваше да си поделят властта съгласно споразумение. То бе сключено след свалянето от власт на Омар ал Башир, който управлява близо 30 години. Споразумението бе прието с известен оптимизъм от арабския свят и международната общност, но в последните седмици напрежението между военните и правителството, както и в самото правителство нараства.

Съгласно първоначалното споразумение, сложило край на политическата безизходица след свалянето на Башир през 2019 г., Бурхан би трябвало да отстъпи председателството на Суверенния съвет на цивилен за последните 18 месеца до изборите.