Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че отива на срещата на върха на Г-7 в Канада, "за да се бори за страната ни по търговията", цитират го световните агенции.

"Имаме най-лошите търговски сделки, сключвани някога", допълни той в Туитър днес.

Коментарът на Тръмп бе направен на фона на засилващите се страхове от търговските спорове между САЩ и партньорите им в Северна Америка и Европа и в навечерието на срещата на Г-7 в Канада, която започва днес.

САЩ наложиха мита за Канада, Мексико и ЕС, които от своя страна обявиха ответни мерки.

Тръмп заяви също, че Франция и Канада налагат на САЩ "тежки мита" и издигат нетарифни бариери пред търговията.

"Моля кажете на премиера Трюдо и на президента Макрон, че те облагат САЩ с тежки мита и създават нетарифни пречки", написа Тръмп в Туитър.

Той добави, че очаква да се срещне с тях с нетърпение форума на върха на Г-7.

Защо ЕС и Канада не информират обществеността, че дълги години са налагали мащабни тарифни и нетарифни бариери срещу САЩ. Абсолютно нечестно срещу нашите фермери, работници и компании. Отменете митата и бариерите си или ще получите повече от ответен удар, закани се Тръмп.

На журналистически въпрос дали проблемът с Тръмп е, че "не го е грижа дали ще бъде изолиран", френският президент Еманюел Макрон отвърна:

"Казвате, че президентът на САЩ хич не го е грижа. Може и така да е, но никой не е вечен. Шестте страни от Г-7 без САЩ взети заедно са по-голям пазар от американския."

Той припомни разногласията с американския президент за промените в климата, иранското ядрено споразумение и въведените мита върху вноса на стомана и алуминий от европейски страни в САЩ. Макрон увери пред френски журналисти, че тези спорове са възможност за пресъздаване на Европа.

Има слаби надежди, че срещата на Г-7 ще помогне за отслабване на ескалацията и ще даде възможност на страните да предотвратят пълномащабната търговска война.

В подготвителната среща преди началото на форума ще участват освен Макрон и германският канцлер Ангела Меркел, британският министър-председател Тереза Мей, новият италиански премиер Джузепе Конте и председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия, Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер.