Японският премиер Шиндзо Абе се зарече днес Япония никога повече да не участва във войни, говорейки на паметна церемония в Токио по повод 75-годишнината от капитулацията на страната във Втората световна война, предаде Ройтерс.

"Трагедията на войната никога вече не трябва да се повтори. Ние сме изпълнени с решимост да останем верни на това обещание и да продължим в сътрудничество с цялата международна общност да решаваме най-различни проблеми", каза той, като почете паметта на всички японци, загинали във войната.

Церемонията в зала "Нипон будокан" бе ограничена до по-малко от една десета от миналогодишния си обем, за да се ограничи разпространението на Ковид-19. След обявената минута мълчание с обръщение към нацията се обърна и император Нарухито. Той изрази увереност, че японският народ с обединени усилия ще преодолее епидемията от коронавируса и свързаните с нея трудности. "С чувство на дълбоко разкаяние искрено желая Япония никога повече да не участва във война", заяви той.

Нарухито миналата година смени на Трона на хризантемата баща си Акихито и е внук на император Хирохито, в името на когото японските войници се сражаваха във Втората световна война. В нея загинаха 3,1 млн. японци, от които 800 000 са само жертвите от американските атомни бомбардировки над градовете Хирошима и Нагасаки. Именно Хирохито на 16 август 1945 г., само седмица след атомните бомбардировки, в радиообръщение към своите поданици призна, че страната повече не е в състояние да продължи войната и е принудена да приеме условията на победителите, изложени в Потсдамската декларация. Актът за безусловната капитулация бе подписан на 2 септември на борда на американския боен кораб "Мисури" в Токийския залив. Това бе и формалният край на Втората световна война.

Минута мълчание в залата преди думата да вземе императора

Снимка: AP/БТА

Нарухито, на 60 г., е първият японски император, роден след войната.

Традиционната церемония се предаваше пряко по японската обществена телевизия.

Премиерът Абе изпрати по-рано тази сутрин ритуални дарове в храма Ясукуни, където са вписани имената на милиони японски войници, загинали в тази и предишни войни. Сред тях са и 14 японски военачалници, осъдени на смърт за военни престъпления на следвоенния трибунал в Токио. Поради това всяка подобна проява на японски политик се посреща с възмущение от Китай и Южна Корея, тежко пострадали от японската агресия през войната. Абе избягна лично посещение в храма, но на поклонение там днес отидоха 4-ма министри от неговото правителство, които предадоха и даровете му.