Главният прокурор Иван Гешев е поискал от Конституционния съд тълкуване на чл. 103 от Конституцията във връзка с имунитета на държавния глава и вицепрезидента. Това става известно от информация, публикувана на сайта на държавното обвинение.

Според Конституцията президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действия, извършени при изпълнение на функциите им, освен при държавна измяна и нарушение на Конституцията. Иван Гешев поставя въпроса как се постига баланс между обществения интерес и интереса на евентуално пострадалите лица при действащата "абсолютна неприкосновеност" на президента и вицепрезидента.

В искането си до КС главният прокурор е отправил запитване за изясняване на три въпроса: дали се припокрива понятието "държавна измяна" с престъпленията по глава първа от НК "престъпления против републиката", в раздел "Измяна"; каква е разликата между понятията "държавна измяна" и "нарушение на Конституцията"; включват ли в съдържанието си някое от понятията "държавна измяна" и "престъпления против републиката" извършването на престъпление, различно от предвидените в раздел "Измяна", глава "Престъпления против републиката", ако да, в кое от двете и има ли изисквания относно вида на престъплението.

Главният прокурор иска още и тълкуване от Конституционния съд за това дали е законосъобразно извършването на проверки и образуването на наказателно производство при признаци за извършено престъпление от страна на президента или вицепрезидента. Иван Гешев посочва още, че според него наказателното преследване трябва да бъде спирано, а не прекратявано, когато е срещу въпросните фигури.

В отговор от Конституционния съд обявиха, че е образувано дело по искането на главния прокурор за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията на Република България. Докладчик е съдия Мариана Карагьозова-Финкова.

Само Конституционният съд може да тълкува Конституцията. Това е лаконичният коментар на президентството по повод питането на Иван Гешев.