Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) излезе с позиция, в която защити номинирания за главен прокурор Иван Гешев и прокурорите и следователите, които са подкрепили кандидатурата му.

"С тревога и загриженост следим тенденциозните и манипулативни коментари, мнения и негативни публикации, накърняващи доброто име, професионалния авторитет и независимостта на прокурори и следователи", се казва в позицията, разпространена от говорителя на колегията Даниела Машева.

Ето и цялото изявление на съдебните кадровици:

"По повод публикувания на 02.08.2019 г. в интернет сайта "capital.bg" коментар "Тоягата и морковът зад номинацията на Иван Гешев", както и във връзка с постъпилата във ВСС позиция на Асоциацията на прокурорите в България в защита на доброто име на прокурор Силвия Соколова от Специализираната прокуратура:

Прокурорската колегия на ВСС изразява безпокойството си от негативната кампания, реализирана в част от българските медии, срещу заместника на главния прокурор Иван Гешев - кандидат за главен прокурор на Република България, както и срещу прокурорите и следователите, подкрепили неговата кандидатура.

С тревога и загриженост следим тенденциозните и манипулативни коментари, мнения и негативни публикации, накърняващи доброто име, професионалния авторитет и независимостта на прокурори и следователи. Тези прояви създават предубеност и поляризират общественото мнение с цел да дискредитират прокурорската институция и да насочат дебата изцяло извън законоустановената процедура и органа по нейното провеждане.

Подобни тенденциозни внушения присъстват и в посочения материал "Тоягата и морковът зад номинацията на Иван Гешев", засягайки и прокурор Силвия Соколова от Специализираната прокуратура (повече за нея четет по-долу - б.р.), Димитър Петров - административен ръководител на Специализираната прокуратура, и кадровите решения от последните заседания на Прокурорската колегия на ВСС. За тяхната манипулативност и недостоверност свидетелства също обстоятелството, че коментарът е оставен без автор.

Намираме за необходимо да заявим, че професионалният и обществен дебат по провежданата в момента от Пленума на ВСС процедура за избор на главен прокурор, следва да се води със сериозни аргументи и добронамерен тон.

Прокурорската колегия на ВСС призовава обществото и медиите за повече толерантност и отговорност в провежданото обсъждане на номинираната кандидатура за главен прокурор. Това би дало възможност на гражданите сами да направят изводи за качествата на издигнатия кандидат, би запазило независимостта на магистратите, които подкрепиха номинацията, както и непредубедеността на останалата общественост, заявила подкрепа. По този начин се създават гаранции за законосъобразно протичане на независим и обоснован избор от Пленума на ВСС".

Това е втората подобна позиция за два дни. Вчера Асоциацията на прокурорите в България излезе със становище за същата публикация на "Капитал", настоявайки ВСС да вземе отношение по случая. Ето какво се казваше в декларацията:

"В публикация от 02.08.2019г. във вестник "Капитал", озаглавена "Тоягата и морковът зад номинацията на Гешев", се сочи, че наш колега - Силвия Соколова, прокурор в Специализираната прокуратура, като свидетел през 2013 г. по воденото тогава дисциплинарно производство срещу покойния член на ВСС Камен Ситнилски заявила, че откакто е прокурор не знаела "някой да не е изпълнил устни указания или молба на началника си".

В цитираната статия въпросното изявление се дава като пример за това как административните ръководители заставят прокурорите, следователите и служителите на ПРБ да изразяват позиции по определени въпроси, грубо погазвайки тяхната независимост и право на изразяване на собствено мнение. Статията продължава, внушавайки ясно, че масово изразената подкрепа от прокурорската гилдия за кандидатурата на г-н Иван Гешев, не била спонтанна "идея", а гарантирала своеобразен имунитет и гаранции за кариерно развитие и израстване на "немалка част" от подписалите се прокурори.

Ние, членовете на УС на АПБ, заявяваме открито както персоналната си подкрепа за прокурор Соколова за неоправданото засягане на доброто й име, така и безусловната си защита на авторитета на прокурорската гилдия като цяло от подобни неправомерни медийни атаки."

Самият Иван Гешев също подкрепи Соколова преди дни, като позицията му беше публикувана в сайта на прокуратурата.

Прокуратурата призова ВСС за немеса след публикация във в. "Сега"

Междувременно ръководството на прокуратурата излезе днес със становище, в което се казва:

"На 06.08.2019 г. в електронния сайт - segabg.com е публикувана статия: "Франтишек - път към висшето прокурорско общество". В нея са представени манипулативни твърдения и неистини за кариерното израстване на прокурор Петров, както и за професионалните качества на Евгения Станкова, прокурор в Специализираната прокуратура (наблюдаващият прокурор по делото за кибератаката срещу НАП, която заяви, че е имало опит за хакване на пръскачките пред НС - б.р.).

Тази статия не е изолиран случай. Тя е част от целенасочени атаки в определени медии срещу прокурори, следователи и съдебни служители. По същия начин в друга публикация на 02.08.2019 г. (capital.bg) бе изнесена невярна информация, засягаща прокурор Силвия Соколова. В предходен период пак невярна информация бе публикувана и за прокурор Ангел Кънев, по повод конкретно разследване с висок обществен интерес, което той наблюдава.

Ръководството на Прокуратурата на Република България споделя разбирането, че независимостта на прокурорите и следователите е от съществено значение за върховенството на закона, както и че тя не е привилегия, а гаранция в интерес на справедливостта и на безпристрастната работа на органите на съдебната власт. Публикуването на необективна информация в публичното пространство цели персоналното компрометиране на определени магистрати. Освен това чрез създаването на внушения относно техните лични и професионални качества се цели формиране на недоверие у гражданите към съдебната власт и конкретно към прокуратурата. Особено тревожен е утвърденият в определени медии подход за засягане на личната сфера на магистрати, на изнасяне на невярна информация за техни близки и роднини, като средство за компрометиране и създаване на съмнения и внушения съответни на редакционната политика и интересите на собствениците на тези издания".

След това в позицията са изброени професионалните заслуги на двамата магистрати, а накрая има призив: "предлагаме на колегията да вземе решение за начина на реакция на посочените медийни публикации, касаещи конкретни прокурори".

От "Сега" коментираха:

"Цялата изнесена информация за Димитър Франтишек Петров е взета от официалната му биография, качена на сайта на ВСС. Репортерът на вестника изпрати до прокуратурата въпроси за съпругата на Франтишек, която също работи в прокуратурата. Така че не е ясно с какво точно "Сега" засяга въпросните лица, та се налага прокурорската колегия да ги защитава. Ако се съди по наложилата се напоследък практика на декларации от трудови колективи в подкрепа на един или друг прокурор, чиято дейност не е особено убедителна за обществото и е обект на критика, явно идеята на прокурорите е, че за тях трябва да се пише или хубаво, или нищо. Което в едно демократично общество със свободни медии няма как да стане. Вярно е, че медиите в България са в трагично състояние, но все още има медии, които смятат, че трябва да се защитава обществения интерес, а не прокурорския. Вестник "Сега" е един от тях".