Най-голямата заблуда на много хора се крие в това, че вярват в нещо, наречено "идеалната диета". Такава всъщност няма. Няма и две човешки тела, които да са напълно идентични, за да се поддават еднакво на един и същи хранителен план.

В зависимост от възрастта обаче има определени храни, които е добре да включим в хранителния си план и други, които е хубаво да избягваме. Кой знае може пък точно това правило да се окаже верният ключ към загадката за успешното отслабване или задържане на килограми, за което мечтаем.

В тийнейджърска възраст

През този период човек все още расте, затова тялото има нужда от важни хранителни вещества. Но това е онзи период от живота, в който хората обикновено започват да прескачат закуската и да ядат вредни храни. В тийн годините закуската е особено важна и тя трябва да задължителна и да съдържа калций, протеини и желязо.

През 20-те години

Това е времето, в което е добре да заместите вредната храна с нейния по-здравословен еквивалент. Например: заменете чипса с пуканки, млечния шоколад с тъмен шоколад, сладоледа с плодово кисело мляко, наблегнете на печеното пилешко месо. Добре е да включите в диетата си листни зеленчуци, хляб, паста, лешници, сьомга, семена чия.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

През 30-те

Тъй като през тези години от живота стартират определени промени в тялото, е добре да включите в хранителния си режим храни, които заздравяват костите, като яйца, семена, ядки, пилешки гърди, киноа. Прясното и киселото мляко също са важни за костите, но в тази възраст не бива да се прекалява с тяхната консумация, защото не се усвояват толкова добре. Не е изключено и да помислите за приема на калций и протеин под формата на хранителни добавки.

През 40-те

С цел да регулирате кръвната захар в този период, наблегнете на храни, богато на фибри. Броколи, пълнозърнести храни, картофи са ваши най-добри приятели. Трябва да избягвате бързите храни, но понякога може да се поглезите с вегетариански бургери. Най-добре е да не разчитате на храна от заведения и ресторанти, а сами да приготвяте храната си у дома. Хубаво е във всяко ваше хранене да има протеини. Включете плодове и зеленчуци без ограничения, нискомаслени млечни продукти, домашно приготвени сандвичи.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

През 50-те

С напредване на възрастта метаболизмът ни се забавя, затова е препоръчително да ядем храни, които тялото ни може по-лесно да разгради. През 50-те години от живота си е добре да заменим кравето мляко с бадемово мляко и зърнените закуски, които консумираме да нямат добавена захар и добавени вкусове. Вместо това можем да разчитаме на меда. За да намалим знаците на остаряване, може да наблегнете на авокадо, боровинки, броколи, ядки и спанак. Ябълките пък помагат в борбата с лошия холестерол и диабета.

През 60-те и по-нататък

На тази възраст е важно да включите 5 порции зеленчуци и 2 порции плодове в ежедневното си хранене. Консумирайте храни, богати на желязо - спанак, леща и боб. Соята и листните зеленчуци също са за предпочитане. Но трябва да намалите солта. Пийте повече вода и избягвайте много сладките и много солените храни, когато можете.