Ново изследване, което наскоро беше публикувано в Геофизикъл ризърч летърс, установи, че Европа се затопля с по-бързи темпове, отколкото прогнозираха по-раное климатични модели.

Изследователският екип установил, че броят на летните дни с екстремни горещини се е утроил след 1950 г. и че като цяло лятото е станало осезаемо по-горещо в цяла Европа.

Това лято в Южна Франция бяха поставени многобройни температурни рекорди за цялата съвременна история на наблюденията, достигащи до 46 градуса по Целзий).

Изследователите също посочват, че броят на зимните дни с екстремни студове е намалял средно с 50 процента между 1950 и 2018 г. , т е. зимите като цяло в Европа очевидно стават по-меки.

 "Дори в този регионален мащаб в Европа можем да видим, че тези тенденции са много по-големи от онова, което бихме очаквали от естествената променливост на климата. Това наистина е сигнал от изменението на климата ", казва Рут Лоренц, климатолог от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, Швейцария и водещ автор на новото проучване.

 

Изследователите проучили данните от наблюденията от европейските метеорологични станции от 1950 до 2018 г. и съсредоточили вниманието си върху  1% най-горещи и най-студени крайности.

Средно, екстремните горещи дни в Европа са станали по-горещи с 4.1 F или 2.3 C от 1950 г. насам.

Изключително студените дни станаха по-топли с 5,4 F или 3,0 C.

За отбелязване е, че повече от 90 процента от метеорологичните станции в Европа показват, че климатът се затопля - процент твърде висок, за да бъде чисто от естествената променливост на климата.